poniedziałek, 15 stycznia 2018

Kościół p.w. Bożego Ciała - Miechowice

Budowę kościoła w Bytomiu-Miechowicach pod wezwaniem Bożego Ciała zainicjował proboszcz parafii św. Krzyża w Miechowicach – Jan Kuboth. Podyktowane to było dużym napływem ludności do Miechowic przez co jeden kościół nie był w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich wiernych. Budowę rozpoczęto 1 kwietnia 1914 roku a zakończono w 1917 roku. 6 października była uroczysta konsekracja, której dokonał arcybiskup wrocławski Adolf Bertram. Parafię erygowano 1 maja 1918 roku. W 1920 roku parafia liczyła 4,5 tys. wiernych. Świątynię zaprojektował architekt Teodor Ehl z Bytomia. Trójnawowa, wybudowana z cegły, na planie krzyża łacińskiego i otynkowana. Długość to 48 m, szerokość 29 m, powierzchnia świątyni to 777 m2. Wieża kościelna o wysokości 47 m została ukończona 24 lipca 1915 roku. Drewniany zespół ołtarzy obrazuje życie, mękę i śmierć Jezusa. Rzeźby w stylu neobarokowym wykonał rybnicki artysta Franciszek Masorz. W latach międzywojennych w nawie głównej zamontowany był duży mosiężny żyrandol o średnicy 2,5 metra, który został zarekwirowany na cele wojenne. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę oraz rzeźba przedstawiająca św. Jadwigę i św. Jacka. Chełm wieży początkowo pokryto dachówką, potem w 1980 r.blachą cynkową, a po kolejnym remoncie w 1996 r. blachą miedzianą. W narożach umieszczone są rzeźby: anioła, byka, lwa i orła. Kościół posiadał 3 dzwony, które w 1942 roku zabrano na cele wojenne. W 1957 roku w ich miejsce zainstalowano 4 stalowe dzwony odlane w Hucie Małapanew. Największy waży 1372 kg nazwano „Serce Jezusa”. Pozostałe 3 noszą nazwy: „Święta Maryja”, „Święty Michał”, „Święty Jan”. Po wojnie z uwagi na szkody górnicze kościół był wielokrotnie remontowany. W 1996 roku w czasie remontu wieży odnaleziono dokument sporządzony 24 lipca 1915 roku przez budowniczego kościoła, księdza proboszcza parafii św. Krzyża w Miechowicach Jana Kubotha.
Pierwszym proboszczem był ks. Augustyn Demski. W styczniu 1945 roku sowieci strzałem w oko zamordowali księdza wikarego Jana Frenzla.

(źródło: Historia Parafii i Kościoła Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach)







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Patoka - pałac

  Patoka to niewielka kolonia osadnicza między Sierakowem Śląskim a Ciasną, na północ za Lublińcem. Na początku XIX w. właścicielem terenów...