Osiedle Morgenroth w Rudzie Śląskiej przy ulicach Szafranka, Styczyńskiego, Bytomskiej powstało około 1906 roku . Zbudowano je dla robotników dawnej kopalni Wawel (Brandenburg). Kopalnia Wawel istniała już od 1751 roku, a formalnie od 1 listopada 1770 r. Była własnością barona von Stechow. Od 1778 roku przeszła na własność rodu Ballestremów. Od 1854 roku pod nazwą Brandenburg. W 1924 roku nazwę zmieniono na Bronibor potem na Wawel. Od 1931 roku weszła w skład kopalni Walenty-Wawel.
Osiedle wybudowano według projektu nieznanego architekta jako trzy stosunkowo małe grupy budynków, każda na rzucie prostokąta. Układ kolonii robotniczej tworzy 12 budynków mieszkalnych murowanych z cegły o oryginalnych kształtach.
Budynki różnią się między sobą rozczłonkowaniem elewacji, otworami okiennymi i drzwiowymi oraz drobnymi detalami. Dachy budynków są wielospadowe, kryte dachówką ceramiczną, nadające całej kolonii niepowtarzalności.
Elewacje ozdobiono ornamentami z cegły licowej i otynkowanych pól. Funkcję ozdobną pełnią również drewniane belki jak i drewniane daszki nad wejściami.
Budynki wybudowano w dwóch typach. W jednym typie posiadają dwa segmenty, a każdy segment składa się z dwóch mieszkań – kuchnia plus dwa pokoje. Parterowe pomieszczenie gospodarcze jest dobudowane do budynku. Obecnie najczęściej pełni funkcję garażu. W drugim rozwiązaniu (ulica Styczyńskiego) pomieszczenie gospodarcze znajduje się jako wolnostojące, na dziedzińcu. Budynki od strony frontowej posiadają ryzalit w formie wieży.
Mapa z 1901 roku. Czerwone kółko to teren na którym 5 lat później
wybudowano kolonię robotniczą.
Wcześniej Chebzie nazywało się Morgenroth
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz