sobota, 27 stycznia 2018

Park Grota - Sucha Góra, Bytom

W Suchej Górze, którą do Bytomia przyłączono w 1975 r. w XVIII wieku rozpoczęto wydobycie galmanu – rudy cynkonośnej. Wcześniej na tym terenie bo już w XIII wieku wydobywano galenę – rudę ołowiu. 
W miejscu, gdzie obecnie znajduje się Park Grota wydobycie galmanu prowadziła kopalnia „Nadzieja Marii”. Natomiast dziś w miejscu szybów znajdują się dwa stawy: „Grota” oraz „Galmon”. Otaczające pagórki to pozostałości po hałdach. Stawy mają głębokość od 1 do 4 m i obecnie są łowiskami należącymi do PZW. 
W zbiornikach występują karpie, szczupaki, karasie amury. Miejscami brzegi porasta trzcina i tatarak.
Park Grota na pokopalnianych wyrobiskach urządzono w latach 70-tych XX w. z inicjatywy mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 2,6 ha. Sama nazwa parku pochodzi od groty, która usytuowana w zagłębieniu pagórka pełni role kapliczki Matki Bożej. Zagłębienie wyłożono kamieniami, a w środku umieszczono figurkę Matki Bożej wykonaną przez Wacława Przybylskiego. Kapliczkę ufundował w 1938 r. ks.Józef Knosała, proboszcz z Radzionkowa. 
W 1985 roku Grotę odnowiono i zamontowano kraty. Urządzając wokół wyrobiska park, dokonano nasadzeń drzew na okolicznych hałdach. Rosną tu klony, modrzewie, wierzby, topole, graby, wiązy, buki i olsza czarna. Wokół pierwszego stawu Grota poustawiano ławki, natomiast drugi staw Galmon jest bardziej dziki.
Park Grota stanowi przyjemne miejsce do wypoczynku i spacerów o każdej porze roku. 
Na najwyższej hałdzie postawiono betonowy krzyż.
Park znajduje się w rejonie ulic 9 Maja i Galmanowej.
Staw Grota





Staw Galmon

Kapliczka Grota


Betonowy krzyż na najwyższym pagórku







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Patoka - pałac

  Patoka to niewielka kolonia osadnicza między Sierakowem Śląskim a Ciasną, na północ za Lublińcem. Na początku XIX w. właścicielem terenów...